Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

W oczekiwaniu na 2.2 [efímera] - zmiany, nowości, dodatki

18 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 luty 2008 - 12:52

Proponuje nowy wątek na wpisywanie zmian i nowości w Kohanie. Nie każdy to śledzi a czasami zmiany są dosyć drastyczne dla kodu :/

Na razie 2 dość istotne informacje:

1. PHP 5.2+ ONLY (!)

2. Usunięty loader $this->load->(library|model|helper|i_co_tam_jeszcze_bylo('niekatualne');

oraz

3. Nowy moduł "shoutbox" używający ORM. (strasznie mnie irytuje, że te nowe moduły uzywają ORMa :/ )

#2 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:04

4. Flot module - flot to plugin do jQuery do generowania przepięknych wykresów (zobaczcie przykłady), flot module to mniemam jakiś wrapper na to. Trochę mnie martwi, że modules się tak rozrastaja o każda pierdółkę - od tego powinny być jakieś forge dla fanów. W tym tempie to za pare miesięcy module będzie miał z 100 róznych mniej lub bardziej ważnych dodatków ;)

#3 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:07

Popraw mnie jeśli się mylę, ale wszystkie moduły są ładowane podczas uruchamiania kohany? Jeśli tak, to rzeczywiście przyrost modułów nie za dobrze wróży prędkości. Ale z drugiej strony można sobie wywalić czego się nie używa. :D

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#4 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:11

Nie, nie są w ogóle wczytywane. w config ustawiasz co chcesz dołączyć.

/**                                                                                                                                                         
* Additional resource paths, or "modules". Each path can either be absolute                                                                               
* or relative to the docroot. Modules can include any resource that can exist                                                                             
* in your application directory, configuration files, controllers, views, etc.                                                                             
*/                                                                                                                                                         
$config['modules'] = array                                                                                                                                 
(                                                                                                                                                           
        // MODPATH.'auth',  // Authentication                                                                                                             
        // MODPATH.'forge',  // Form generation                                                                                                             
        // MODPATH.'kodoc',  // Self-generating documentation                                                                                               
        // MODPATH.'media',  // Media caching and compression                                                                                               
); 

#5 Sharper

Sharper

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:14

W poprzednich wersjach Kohany to był $config['include_paths'] ale to tak na marginesie ;)
PS. Doczekamy się modułu do boxów w podręczniku? ;)
Dołączona grafika

#6 pioch

pioch

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 161 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:16

4. Flot module - flot to plugin do jQuery do generowania przepięknych wykresów (zobaczcie przykłady), flot module to mniemam jakiś wrapper na to. Trochę mnie martwi, że modules się tak rozrastaja o każda pierdółkę - od tego powinny być jakieś forge dla fanów. W tym tempie to za pare miesięcy module będzie miał z 100 róznych mniej lub bardziej ważnych dodatków ;)

Dla mnie i pewnie dla innych poczatkujących którzy nie zabardzo potrafią napisać rozsądnego modułu, to fajna sprawa.
Można takze edytować moduł i zostawić co nam odpowiada, podopatrzeć kod itp
Możliwość ładowania w config które moduły są potrzebne też super sprawa.
Tyle że jeśli dołaczymy kilka modułów, to można z kohany zrobić " żółwia " i spadnie wydajność, szybkość ładowania strony.

#7 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:23

5. (o K* MAC!). aplikacja mi się wysypała, a tu skasowali preload bibliotek w configu!!! No kurcze co oni poszaleli z tymi zmianami? Może mi ktoś mądrzejszy wytłumaczyć dlaczego to skasowali? ;) (rozumiem, że skoro wycofali loadera to takie preloadowane biblioteki nie były już ogólnodostępne przez $this->? Ale w czym był zły sam loader?)

#8 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:27

Usunęli pośrednika. W zasadzie to mogliby go zostawić dla wygody samego piszącego. Przecież nie każdy pisze ogromne portale i ta wydajność aż tak nie spadnie.
Robi się bardzo ciekawie. ;)

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#9 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:31

No właśnie, a sami robią POTWORKI w stylu media_controller ;)

#10 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:34

Teraz do mnie dotarło, że ja tam ładowałem moduł sesji. :| Mam nadzieję, że kolejne wersje nie będą wymuszały na nas takich zmian w kodzie, bo więcej czasu zaczniemy poświęcać na same poprawki. ;)

-- Zepco --

#11 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 12 luty 2008 - 13:36

Ktoś w ogóle korzysta z konstrukcji Session::instance()??

-- Zepco --

#12 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 luty 2008 - 22:30

6. "we'll drop :any and :num in Kohana 2.2" czyli zniknie :any i :num z routera (na rzecz wyrażeń regularnych) więc już nie używajcie ich żeby nie było płaczu potem ;)

#13 Siner

Siner

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 12 luty 2008 - 23:50

6. "we'll drop :any and :num in Kohana 2.2" czyli zniknie :any i :num z routera (na rzecz wyrażeń regularnych) więc już nie używajcie ich żeby nie było płaczu potem ;)

A mi się te zmiany nie do końca podobają, wygląda na odchudzanie frameworka za wszelką cenę. Albo to moje głupie przyzwyczajenia z CI ;)

#14 pioch

pioch

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 161 postów

Napisano 12 luty 2008 - 23:53

A mi się te zmiany nie do końca podobają, wygląda na odchudzanie frameworka za wszelką cenę. Albo to moje głupie przyzwyczajenia z CI ;)

Ale czy to nie oto chodzi by uproscić do minimum system, a pózniej optymalizować swój kod i zapytania...

#15 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 15 luty 2008 - 13:46

7 . w modułach pojawił się kobot - Kohana IRC Bot - komuś wybitnie się nudzi ;)

#16 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 16 luty 2008 - 14:14

Zaczyna mnie to wq****, dzisiaj skasowali text::random('unique') - no komu to przeszkadza?!? Akurat używałem tego do generowania nazw wrzucanych fotek. Nie chodiz o to, że teraz to sobie zamienie na allnum ale o to, że nawet po updacie bym nie zauważył, że jakiś helper nie działa dopóki by się coś nie wysypało jakiemus userowi. Jestem ciekaw czy na prawde wszystkie zmiany oznaczą w changelogu do 2.2, tak żeby nie było potem niespodzianek. Oczywiście rozumiem fakt uzywania SVNa, na razie mogę sobie na to pozwolić, ale ja mówie juz tak przyszłościowo jak aplikacja będzie gotowa i za cholere nie będzie dało się szybko jest aktualizować, ot chozby ze względu na poprawki bezpieczeństwa. No niepodoba mi się to. Zaczynaja miec tam burdel.

#17 stach

stach

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 118 postów

Napisano 16 luty 2008 - 14:42

ja troche to rozumiem:)
zobacz co zwraca text::random('unique')

return sha1(uniqid(NULL, TRUE));

wiec chyba lepiej sobie w kodzie cos takiego walnac niz tracic zasoby na poszukiwanie klasy text, metody random i robienie dodatkowych rzeczy.

odchudzaja framework jak sie tylko da:) jezeli cos mozna zrobic bezposrednio w PHP to po co robic jakies nakladki?

#18 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 16 luty 2008 - 15:42

tak, to akurat zauważyłem i zamieniłem swoje text::random('unique') na sha1(text::random('alnum',100)); :D ale chodziło mi o to, że trzeba będzie bardzo mocno uważać przy upgrade. Poza tym nie zgadzam się ze wszystkim co robią ;) Skasowanie :any i :num tylko dla zasady? ;) Tym sposobem FW zatoczy koło i wróci do początku ;) Dzisiaj się trochę czepiam bo mnie zdenerwowali ;)

#19 stach

stach

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 118 postów

Napisano 16 luty 2008 - 16:16

jak w PHP7 zrobia takie klasy i metody jak we frameworkach to frameworki nie beda mialy racji bytu:)
a poki co framework sluzy do tego zeby dac funkcjonalnosc do utworzenia dzialajacej aplikacji.
to taki zart:) bo PHP raczej nie urosnie az tak, zeby zapewnic funkcjonalnosc jezyka dla potrzeb programisty tworzone sa frameworki, a ze kazdy potrzebuje innych funkcji, inaczej napisanego szkieletu widac po roznorodnosci frameworkow.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych