Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

[Hanariu] Pierwsze wydanie

11 odpowiedzi w tym temacie
Hanariu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 01:16

Koledzy i koleżanki,

Z radością mogę Was wreszcie zaprosić publicznie do pobrania pierwszej wersji silnika projektu Hanariu. Zaproszenie to jest nie tyle przedstawieniem już gotowego i kompletnego systemu co zaprezentowaniem kierunku w jakim potoczyły się pracę pod koniec sierpnia kiedy to Hanariu chciałem wydać jako fork Kohany. Na chwilę obecną ciężko mówić już o tym że w dalszym ciągu jest to fork Kohany - korzysta z jej elementów w dość istotnym stopniu, ale jest to już zupełnie inny koncept na framework i nie tylko na framework, ale i całe środowisko o czym już było na tym forum.

https://github.com/H...ases/tag/v1.0.1

Pod wyżej podanym adresem znajduje się pierwsze wydanie silnika Hanariu. Zawiera ono standardowe "hello world" tak aby móc zrobić porównanie z innymi fw za pomocą standardowego benchmarka apache'a.

Wkrótce postaram się przygotować dłuższy post będący opisem idei Hanariu. W skrócie Hanariu to:

- przejrzysta konstrukcja oparta o przestrzenie nazw, obiektowość i uruchamianie serwisów (klas) w zależności od kontekstu (aplikacji)

- autoloader psr-4

- możliwość wczytywania widoków i plików konfiguracyjnych z wielu ścieżek

- wielojęzyczność w standardzie zintegrowana z routingiem

- banalny routing (z KO)

- wysoka wydajność i szybkość (dwukrotnie szybszy do kohany)

Mam nadzieję, że wkrótce razem z thejw23 będziemy mogli przekazać kolejne dobre informacji o rozwoju Hanariu.

PS:

Benchmark warto wykonać pod standardowym adresem pod którym ustawicie sobie fw i adresem waszadres.pl/pl/front - bowiem w tym drugim wypadku nie są angażowane session, cookie, czy view.

• mck, thejw23 i Villentre lubią to

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#2 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 12:24

Gratsy, aż ciężko w to uwierzyć ;) No to teraz czekamy na fajne tutoriale ;)

#3 airborn

airborn

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 142 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 12:53

Na ile to jest wersja, którą kiedyś robiliście z thejw23, a na ile coś zupełnie innego? Bo po githubie widać, że zmian thejw23 w ogóle nie ma. W ogóle trochę dziwnie wygląda napisanie frameworka w jednym commicie. Ja rozumiem skąd to się bierze, ale chowasz tym samym całą transparentność projektu i robisz takie sztuczne opensource troche.

No i pytanie, jakie plany na przyszłość, zamierzasz jakąś roadmapę zrobić?

#4 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 13:24

Kilka słów wyjaśnienia:

- przy poprzedniej wersji Hanariu jedyne czym się zająłem to zabawa z core. Wywaliłem zbędne rzeczy do modułów, zmieniłem autoloader, poprawiałem namespace i inne drobne rzeczy związane z "czystszym core". 

- przy nowej wersji nic nie robiłem, jedynie testowałem wydajność, która jest na prawdę niezła.

Z tego co Riu pisał Hanariu to cała baza aplikacji współpracujących ze sobą. Przy tym też nic nie robiłem.

Więc ja i Hanariu to duża sympatia, ale razem nie jesteśmy ;) Hanariu = Riu. 

Sam pomysł oczywiście mi się bardzo podoba i w miarę możliwości i wolnego czasu postaram się go wspierać.

#5 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 13:37

Projekt został przeniesiony do repo Hanariu/hanariu z repo u mnie na profilu stąd tylko "jednym commitem". Faktycznie większość rzecz omawiamy z thejw23 mailem ostatnio bo tak nam jest wygodniej, ale nie myślę że projekt na tym traci. Warto wspomnieć, że przecież testy i rozmowy z wieloma osobami doprowadziły do tego żeby szukać dalej pewnych rozwiązań problemów których wersja z sierpnia nie rozwiązywała.

Nie zmienia się organizacja pracy nad tym projektem. Jest specjalne repo przeznaczone na roadmape i w ten weekend zostanie tam uzupełnione wszystko co jest do zrobienia w najbliższym czasie (https://github.com/Hanariu/roadmap).

Ne pewno teraz czeka ten projekt:

- przystosowanie bibliotek i klas, które funkcjonują dotychczas w repo (dwadzieścia kilka)

- zrobienie dokumentacji i strony

- uruchomienie Dojo - aplikacji do instalowania i obsługi aplikacji, dokumentacji, bibliotek - taki graficzny composer

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#6 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 13:54

Kilka słów wyjaśnienia:

- przy poprzedniej wersji Hanariu jedyne czym się zająłem to zabawa z core. Wywaliłem zbędne rzeczy do modułów, zmieniłem autoloader, poprawiałem namespace i inne drobne rzeczy związane z "czystszym core". 

- przy nowej wersji nic nie robiłem, jedynie testowałem wydajność, która jest na prawdę niezła.

Z tego co Riu pisał Hanariu to cała baza aplikacji współpracujących ze sobą. Przy tym też nic nie robiłem.

Więc ja i Hanariu to duża sympatia, ale razem nie jesteśmy ;) Hanariu = Riu. 

Sam pomysł oczywiście mi się bardzo podoba i w miarę możliwości i wolnego czasu postaram się go wspierać.

To zależy czy patrzymy na uczestnictwo w projekcie poprzez pryzmat ilości kodu, czy na to czego po kodzie nie widać. Zainteresowałeś się swego czasu projektem, zwróciłeś uwagę na kilka rzeczy, zrobiłeś swoje testy i eksperymentowałeś z core, więc byłoby nieuczciwe gdybym powiedział wszystko ja. Zresztą dalej deklarujesz pomoc więc dlatego na chwilę obecną dla mnie ten projekt ma dwuosobowy zespół:)

#7 nediam

nediam

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 238 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 14:31

Projekt został przeniesiony do repo Hanariu/hanariu z repo u mnie na profilu stąd tylko "jednym commitem".

Hym, ale przecież git jest rozproszony więc mogłeś zachować commity :>

#8 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 14:41

Yyy... ale po co? Sorry ale do tej pory nikt w sposób czynny się tym projektem nie interesował oprócz thejw23 prawdopodobnie uznając że mu się umarło. Jest sobie ten adres https://github.com/Hanariu - są tam commity przynajmniej kilku osób, ale za chwilę będę tam sprzątał i nie widzę specjalnej potrzeby zachowywania czegoś. W repo roadmapy nic nie będzie usuwane, ale np nie potrzebuje już dotychczasowego core czyli "system". To mam to trzymać dla samego trzymania?

#9 airborn

airborn

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 142 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 15:37

Nope, dla historii. Bo jaki jest sens wywalania dla samego wywalania? No ale mniejsza, to nie miejsce na temat tego jak powinno się korzystać z gita czy generalnie systemów kontroli wersji.

#10 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 15:49

To jest porządkowanie. Nikt z tego w praktyce nie zaczął korzystać, nie było wydane i dalej nikt nie będzie korzystał z tych niewydanych wersji. No dobra i tak na razie nie ma to znaczenia, bo to nie jest jakiś priorytetowy temat.

#11 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 16:54

Dla mnie dobrze, że nie zachowywałeś poprzednich wersji, skoro na dobrą sprawę nie mają praktycznie nic wspólnego z tym co jest teraz. Dla mnie hanariu wystartowało od tego co jest teraz i na chwilę obecną dobrze jest zacząć śledzić zmiany i zgłaszać problemy/pomysły.

Faktycznie wielu uznało, że projekt upadł i sam przyznam się bez bicia dałem się ponieść temu złudzeniu. Cieszę się, że nie porzuciłeś planów i brniesz w tym dalej.

Wielki plus za zachowanie zasad routingu Kohany, reszcie przyjrzę się w weekend, bo struktura katalogów i pewnie filozofia projektu jest z goła odmienna od tej którą reprezentowała poprzedniczka.

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#12 kevin

kevin

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 207 postów

Napisano 29 listopad 2013 - 18:51

Leonardo-DiCaprio-Django-Unchained-You-H

Świetnie się prezentuje, piwo za zaangażowanie w projekt. Idę testować (-:

• nrm lubi to

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Hanariu