Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

przebudowa konkretnej aplikacji (framework czy cms?)

5 odpowiedzi w tym temacie
framework cms

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 mathieus

mathieus

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 14 listopad 2013 - 22:56

Witam,

zdaję sobie sprawę że w internecie jest dużo dyskusji na temat "framework czy cms", dlatego umieszczam poniżej informacje o konkretnym zadaniu które mnie czeka.

Aplikacja jest z 2005/2008 roku, wykonana i udoskonalana przez 3 lata (przy bieżącym użytkowaniu) przez początkującego programistę, biurowego informatyka. Jest całkowicie oparta na na proceduralnym kodzie PHP. Jest natomiast podziwiana za interfejs (cudowny) który będę musiał naśladować od "zera" (m.in. przez brak szablonów, przez ramki frames, przez niezgodność z nowymi standardami).

Wyniki z phploc:

Directories:                                     2
Files:                                              178
(...)
  Cyclomatic Complexity / Lines of Code:           0.16
(...)
Non-Comment Lines of Code (NCLOC):                55599

+ zero obiektów

36 tabel bazy danych - niestety posiadające nadmiarowości, które teoretycznie mogą pozostać

4 role użytkowników - nie wiem jeszcze, ile mają wspólnych zakładek i innych elementów.

O liczbie podstron/tabel/formularzy nie będę pisał, bo na razie nie policzyłem - ale możecie na podstawie powyższych danych oszacować rozmiar zadania.

Czy w powyższym zadaniu lepiej jest:

- pisać aplikację we frameworku? - planuję to poprzez rozrost podstawowej aplikacji (obsługa kont/ACL/sesje/tokeny i całe zaplecze MVC) o obsługę kolejnych tabel obecnego projektu - jest jakiś framework bardziej/mniej dostosowany do tego zadania, czy "wsio ryba" i wystarczy nawet Kohana?

- zainstalować CMS (nie mogę sobie wyobrazić, jak taki gotowy "twór" będzie mógł być rozszerzany <<naciągany?>>, żeby przejmować "kontrolę" nad kolejnymi tabelam) - a jeśli tak, to któryś cms pasuje do tego zadania? (Słyszałem, że Drupal jest najbardziej elastyczny - to prawda?)

- trzecie rozwiązanie, które mi jeszcze nie przyszło do głowy, a byłoby bardziej dopasowane do problemu. Hybryda CMS z frameworkiem? Parsowanie html'a obecnej aplikacji celem uzyskania... czegoś? (marzenie typu science-fiction)

za wszelkie rady i wskazówki z góry dziękuję.

#2 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 08:00

Jeśli czujesz, że dasz radę napisać to samemu, w oparciu o jakiś FW, to nawet się nie zastanawiaj. Żaden cms nie da Ci takiej swobody, tym bardziej jeśli nie znasz go na poziomie co najmniej dobrym. Szybciej i łatwiej ogarniesz od podstaw dowolny fw, niż cms.

A jaki fw? IMHO są tylko dwa wyjścia: albo wybierasz ten, który znasz, w którym masz największe doświadczenie i nie jest dla ciebie czarną magią, albo ten, który pozwoli Ci na szybsze i sprawniejsze wykonanie (np. posiada wiele gotowych modułów).

Aha, jeszcze jedno. Pytasz czy "jest jakiś framework bardziej/mniej dostosowany do tego zadania", ale nie napisałeś co ta aplikacja robi, więc ciężko zgadnąć i doradzić lepiej ;)

#3 mathieus

mathieus

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 16:23

Dzięki mck,

mam niewielkie doświadczenie w Kohanie - panel administracyjny ubsługujący użytkowników, przeglądający ich zasoby, wraz ze śledzeniem zalogowanych użytkowników. Wacham się, czy nie przejść na jakiś bardziej "nowoczesny" framework, ale myślę że jest jeszcze dla mnie za wcześnie. Nauczyłem się, że na poziomie obecnych technologii nie ma sensu robienie wszystkiego "od zera", stąd myśl że może CMS mi przyspieszy pracę. Myślę też, czy nie przeglądać aplikacje webowe i porównywać funkcjonalności (wiem - przemawia przeze mnie trochę lenistwa).

Masz całkowitą słuszność - nie napisałem co ta aplikacja ma robić, więc "zapytałem się z głupia franca" ;) i raczej nie powinienem (przełożeni). Jedyne co zauważyłem w aplikacji to: system logowania/rejestracji + CRUD + obsługa maila + ACL.

Tak jak mówisz, CMS jest chyba złym rozwiązaniem (ma kilka drobnych plusów), jednak znajomość CMS'a na poziomie konstruowania aplikacji przydałaby mi się na przyszłość. Nadal jestem ciekaw czy jest CMS pozwalający w prosty sposób tworzenie interfejsu web do gotowych tabel bazy danych.

Trochę nieprawidłowo sformułowałem temat i zagadnienie, ale za to "pozbierałem" myśli. Myślę, że (1) zostawię bazę danych, (2) zrobię szablony z zakładek / stron, (3) zrobię rdzeń aplikacji we frameworku.

pytania dla lubiących dyskutować:

Często wam się zdarza zadanie "odbudowywania" starych aplikacji? Czy moje zadanie jest bardziej, czy mniej "specyfiiczne"?

#4 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 17:00

Jak dla mnie to powinieneś zainwestować we framework z generatorem CRUD i modułem ACL. Czyli nie Kohana, jeśli już to Fuel - jest  prosty i ma to co trzeba. Dobry na początek. Dużo się przy tym projekcie nauczysz.

#5 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 18:15

O tak, @thejw23 słusznie prawi - Fuel da radę. Nie różni się za bardzo od Kohany, więc nie powinieneś mieć problemu z jego ogarnięciem: )

#6 mathieus

mathieus

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 15 listopad 2013 - 18:46

dzięki thejw23

Dużo się przy tym projekcie nauczysz.

to najfajniejsza rzecz, którą dzisiaj usłyszałem. :) (a mogłem zostać grafikiem webowym :/)

Poczytam o FuelPHP - nie lubię podejmować decyzji i boję się zmian, ale dwa znaczące głosy - to zobaczę... thx

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: framework, cms

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych