Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Wydźwięk wypowiedzi

3 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 Pitu

Pitu

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 55 postów

Napisano 21 wrzesień 2013 - 17:15

Witam

Mam pytanie czy ktoś tworzył aplikację, w której badał wydźwięk zdania, wypowiedzi (pozytywna/negatywna/neutralna)? Nie wiem do końca jak do tego podejść, jedyne co przychodzi mi do głowy to baza pojedyńczych słów z odmianami po których klasyfikowałbym wypowiedź. Może ma ktoś inny, lepszy pomysł?

Pisałem temat na php.pl lecz tam nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi od kogoś doświadczonego i ciągle szukam i myślę... :)

#2 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 21 wrzesień 2013 - 17:22

Czy najlepszy to nie wiem, ale z tego co wiem tak to właśnie ludzie robią (gównie we wszelkich serwisach monitorujących social media). Niestety polski język jest dosyć giętki przez co czasami ciężko coś poprawnie ocenić. Nie pamiętam już przykładu (a szkoda) ale kiedyś miałem taką sytuację, że klient ocenił nas pozytywnie ale w dosyć specyficzny sposób, a algorytm (tutaj brand24) pokazał to jako wzmiankę negatywną :D Wtedy pozostaje już tylko ręczna poprawa tego stanu.

• Pitu lubi to

#3 sznapka

sznapka

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 wrzesień 2013 - 14:32

Te techniki to sentiment analysis i robi się to przy użyciu machine learning (np sieciami neuronowymi albo dość złozonymi algorytmami statystycznymi). Sprawa jest dość trudna ze względu na zawiłości językowe i konieczność radzenia sobie z tzw. False-positives. Na początek proponuję sprawdzić czy Apache Mahout się nada, albo jakieś narzędzia statystyczne jak Orange albo R.

Aktualna technika pozwala na mierzenie z precyzją do ok 82% dla angielskiego.

Zawsze możesz też użyć Amazon Mechanical Turk ;-)
  • nrm i Pitu lubią to

#4 Pitu

Pitu

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 55 postów

Napisano 22 wrzesień 2013 - 16:02

Dziękuję za odpowiedzi, poczytam i posprawdzam owe rozwiązania. Jestem świadomy tego, że w językiem polskim sprawa jest bardziej skomplikowana (http://claritaslux.c...guage-to-learn/) :)

Ogólnie nie mogę wykorzystać gotowego rozwiązania tylko na bazie, podpatrując muszę napisać własne. Nie musi być bardzo skuteczne, ponieważ jest to część mojej pracy magisterskiej, a nie rozwiązanie komercyjne.

PS. Dzięki za wrzucenie tematu na FB.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych