Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

PhalconPHP

31 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 12 listopad 2012 - 21:03

PhalconPHP is a web framework delivered as a C extension providing high performance and lower resource consumption.

Oficjalne linki:
http://phalconphp.com/
https://github.com/phalcon/cphalcon/

Polskie wsparcie:
http://www.phalcon.pl/forum/index.php

Phalcon to stosunkowo młody i jeszcze mało znany projekt, ale jest już na tyle dojrzałym i obiecującym projektem, że warto się mu przyglądać bacznie i zacząć z niego korzystać, zwłaszcza jeśli ktoś np. potrzebuje narzędzia do zrobienia API. Posiada bardzo dobrą dokumentację, konkretne przykłady - jest zdecydowanie inne podejście do pewnych kwestii niż w Kohanie.

Dodatkowo warto odwiedzić:

https://github.com/p...on/wiki/Roadmap

Polecam

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#2 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 16 lipiec 2013 - 15:09

Odświeżam temat.

Obecna wersja Phalcona to 1.2. Zmiany jakie zaszły od zeszłego roku są ogromne - wszystkie można zobaczyć tutaj: https://github.com/p...aster/CHANGELOG

Tak jak w zeszłym roku pisałem, że warto mu się przyglądać, tak w tym - Phalcon stał się moim podstawowym frameworkiem. Z wielu powodów idealnie zastąpił mi Kohane. Jest tylko kwestią czasu kiedy nastąpi bum na Phalcona.

Jest to już dojrzały, bardzo dobrze prowadzony projekt. Bardzo stabilny, zapewniający kompatybilność wstecz, z dobrym supportem. Od strony funkcjonalności takie FW jak Kohana pobił już dawno.

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#3 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 16 lipiec 2013 - 16:32

Zgadzam się ze wszystkim poza "bumem" - przy obecnym kształcie obstawiam, że nigdy to nie nastąpi ;)

#4 sv85

sv85

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 16 lipiec 2013 - 21:32

Ja chętnie bym używał  ;D coś tam dłubałem sobie podoba mi sie tylko co z tego jak u większych firm hostingowych na naszym rynku nie mam  możliwosci hostowania takich aplikacji.

Najmocniejsza strona frameworka jest również też jego najsłabszą stroną, jeśli chciałbym go użyć do czegoś duzego to najpierw musi mi sie sprawdzic w mniejszych projektach.

Masa potencjalnych klientów którym mógłbym sprzedać moje "coś" ma hostingi w home czy superhost i na dziendobry nie są chętni inwestować w coś co pozwoliło by doinstalować tam wsparcie dla tego dodatku.

#5 Daredzik

Daredzik

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 308 postów

Napisano 16 lipiec 2013 - 23:19

Jak można hostowac coś w home.pl

.....
Ja sobie tak czytam docu i wygląda ciekawie, choć aktualnie zastanawiam się czy jest sens zmieniać ko.

#6 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 01:59

@Daredzik , @sv85 - hosting w Phalconem - http://netbomb.pl , http://vipserv.org

Identyczna appka w KO i Phalconie powoduje, że zaczyna się mieć kohanowstręt...

#7 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 06:54

@Daredzik , @sv85 - hosting w Phalconem - http://netbomb.pl , http://vipserv.org

Widzę, że VIPserv oferuje również Postgresa i słusznie :) Orientujesz się może w jakiej wersji jest u nich Postgres? I pytanie odnośnie Phalcona: czy jest on u nich aktualizowany, czy stoi jakaś wersja X i w celu nie zmuszania klientów do modyfikacji apek nie jest aktualizowana?

Identyczna appka w KO i Phalconie powoduje, że zaczyna się mieć kohanowstręt...

Poproszę szczegóły, jakieś kilka punktów/plusów Phalcona. Ponadto swego czasu na polskim forum pytałem o 2 sprawy, może coś się zmieniło.
1. Query Builder - z tego co widzę to już jest. Pytanie tylko jak ma się do tego z Kohany? Przyznam, że ten z 3 jest dla mnie świetny szczególnie w związku z możliwością wstawienia DB::expr w każde miejsce. W Phalconie widzę, że chyba każdy element pisze się z "palucha".
2. Walidacja dowolnych tablic - czy można utworzyć walidację na wzór kohanowej Validation::factory($moja_tablica)? Dla wersji 0.6 tego nie było, może teraz coś się zmieniło?

Z góry dzięki :)
Notifero - Technologie Informatyczne | Warsztat: Kohana 3.x/2.x + PostgreSQL/MySQL | Programista Kohana

#8 sv85

sv85

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 09:12

Jak można hostować coś w home.pl

Znam kilka osób które są zadowolone, fakt ze nie są świadome w tym temacie.
Nie mam siły przekonywać klientów bawić się w przenoszenie ich hostingów tam gdzie jest to dostępne, chciałbym żeby działało wszędzie.

Tym bardziej ze ktoś inny zaproponuje zrobienie czegoś w innym frameworku i nie będzie stawiał takich wymagań wiec jestem na przegranej pozycji na starcie.

Widzę, że VIPserv oferuje również Postgresa i słusznie Uśmiech Orientujesz się może w jakiej wersji jest u nich Postgres? I

Ja mam tam PostgreSQL 9.2.3

#9 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 15:44

@phpion - zawsze mają aktualnego phalcon (osobiście o to dbam ;)), a postgre tak jak już @sv85 napisał - 9.2.3.

Co do dwóch pytań:
- QB jest już bardzo fajnie rozbudowany i chodź nie jest jeszcze tak fajny jak ten z KO to warto zwrócić uwagę na to, że masz kilka możliwości tworzenia zapytań (qb, phql, orm) więc nie ma tak że czegoś się nie da. Przy typowym CRUD'ie mniej kodu jest w Phalconie niż w KO. W Phalconie masz pełną obsługę bazy (czyli operowanie na strukturze).
- http://docs.phalconp...validation.html - sam zobacz jak to wygląda - odpowiedź brzmi i tak i nie. Można, chodź wg mnie troszkę gorzej jest to rozwiązane niż w KO (ja sobie napisałem taką małą klasę upraszczającą zapis bo o to mi chodzi).

Z rzeczy które mnie przekonują:
- fajny routing
- Volt - czyli system szablonów - coś jak Twig tylko lepszy
- szybki ORM
- przestrzenie nazw, możliwości modułowości
- pomocne helpery takie jak Tag (coś jak takie Text i Html razem)
- dobrze rozwiązane tworzenie formularzy
- mnóstwo opcji związanych z cache
- obsługa jakiś teoretycznie pierdół typu paginacja czy assety - tutaj jest w standardzie

#10 destroyer

destroyer

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 17:58

- Volt - czyli system szablonów - coś jak Twig tylko lepszy

Możesz uściślić w czym jest lepszy? Przejrzałem dokumentacje i nie mogę stwierdzić gdzie ta przewaga.

#11 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 18:03

@destroyer - jest naturalna częścią fw, jest szybszy.

#12 destroyer

destroyer

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 17 lipiec 2013 - 20:41

@Riu akurat to że jest naturalną częścią frameworka to moim zdaniem nie jest argument. Jeśli już to na nie korzyść, bo ciężko go użyć poza frameworkiem (można tylko skompilować, uruchamiać trzeba już samemu) a w zamian za to nie oferuje dodatkowej funkcjonalności. To, że działa szybciej uznałem za oczywiste, skoro jego kod jest skompilowanym modułem. Działa też szybciej bo generuje prostszy kod od Twiga (mniejsza kontrola przy uruchamianiu). Dodatkowo po krótkiej zabawie wiem już, że oferuje mniej funkcjonalności od Twiga. Do tablic i do obiektów trzeba używać różnych notacji. Brak importowania makr i bloków. Brak argumentów nazwanych. Luźne podejście do słowników (używają nawiasów jak dla list). Nie można tworzyć własnych bloków. Ciężki do debugowania i pewnie mniejsza liczba kontrybutorów.
Jest szybszy, to fakt. Natomiast czy w związku z tym lepszy? Moim zdaniem szablon powinien być czytelny, a tutaj Twig daje większe możliwości.

#13 Nexik

Nexik

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 27 listopad 2013 - 00:48

Co do hostingów to jeżeli ktoś potrzebuje wydajności Phalcona to napewno nie robi na hostingach. Nie ma sensu klepać w Phalconie swojego CMS ktore ma pan zdzisiu zainstalowac na home.

Jak potrzebujecie lekkiego wzrostu wydajnosci to prosty memcache varnish latwo sie integruja z starymi projektami i daja power bez przepisywania codebase'a

#14 mruz

mruz

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów

Napisano 09 luty 2014 - 09:27

Phalcon staje się jednak popularny Best PHP Frameworks for 2014, a w wersji 1.3.0 pojawi się dużo poprawek, Phalcon 1.3.0 CHANGELOG.

A tych co obawiali się, że jest pisany w C i w razie jakichś problemów nie będą umieli poprawić i długo czekać na jakąś poprawkę (co i tak nie jest prawdą) chciałbym poinformować, że wersja 2.0.0 jest przepisana w języku zephir (język wysokiego poziomu podobny składnią do php i służy do generowania kodu C) i bez problemu sobie poradzimy sami z poprawkami.
  • mck i Riu lubią to

#15 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 09 luty 2014 - 11:59

Aż chce się powiedzieć: A nie mówiłem?! :)

#16 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 10 luty 2014 - 13:39

Tyle tylko, że nadal pozostaje kwestia dostępności na serwerach. Chciałoby się posiadać 1 system (core), który można odpalić i na hostingu współdzielonym, co w przypadku Phalcona jest niestety problemem.

Notifero - Technologie Informatyczne | Warsztat: Kohana 3.x/2.x + PostgreSQL/MySQL | Programista Kohana

#17 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 10 luty 2014 - 13:50

U nas jest Phalcon na współdzielonym ale prawdę mówiąc powoduje mega problemy w instalacji/update i jest mega niestabilny, sypie errorlogiem jak szalony ;( Jest też problem co z updateami - klienci mają swoje softy a ty robisz upgrade do nowej wersji?

#18 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 10 luty 2014 - 14:11

No z tymi update'ami to ponoć zachowują kompatybilność wsteczną. Moim zdaniem jest to niewykonalne, ale skoro tak utrzymują... ;)

PS: Nie macie Postgresa :wacko:

#19 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 10 luty 2014 - 14:15

Nie wiem od której wersji zachowują bo to co było jakiś czas temu to zupełnie rozwalało to co było wcześniej. Może od 2.0 się z tym ogarną.

ps. Nie mamy i nie będziemy mieli ;)

#20 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 10 luty 2014 - 14:17

Czyli to jednak mit z tą kompatybilnością? W takim razie Phalcon jest dobry jeśli bawisz się w swojej piaskownicy i sam zarządzasz sobie piaskiem.

PS: Słabo :P

#21 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 10 luty 2014 - 14:21

Nie wiem jak jest w obecnej wersji, nie aktualizowałem na razie. Być może teraz będzie to lepsze/stabilniejsze. Oby.

#22 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 10 luty 2014 - 14:37

Ale się czepiliście tego problemu pod tytułem: hosting współdzielony. Grupa docelowa tego fw to appki, które naprawdę wymagają wydajności, pro, gdzie zawsze jest dedykowany sprzęt. Kierunek rozwoju Phalcona, czyli Zephir jest tego potwierdzeniem, a ze swoich źródeł wiem, że zespół Phalcona właśnie tak na to patrzy.

Co kompatybilności i stabilności.... trochę mi ręce opadają jak to czytam. @nrm, @phpion - tyle lat webdeveloperki za wami i nadal zapominacie, że zawsze zły jest fw/narzędzie, a nigdy programista? Jak sypie się aplikacja to zawsze pewnie wina fw, prawda? No tak jakbym czytał posty początkujących w KO, które się na tym forum pojawiały typu - "ale chu*** ta kohana bo nie ma czegoś tam... a...zaraz... sorry, nie przeczytałem dokumentacji, można usunąć wątek". Gdybym nie korzystał na dedydku i na współdzielonych z Phalcona, to bym pewnie go tak zaciekle nie bronił. Ale korzystam - bez problemów. Wiem że bugi były, ale nie były krytyczne i były szybko naprawiane (w porównaniu do innych fw to mega szybko). Wydawane stabilne wersje są stabilne. 

#23 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 10 luty 2014 - 14:54

Nie zgodzę się z Tobą.

1. Kwestia hostingu wspóldzielonego. Tak, wiem, że grupą docelową Phalcona są aplikacje dedykowane. Ale (co napisałem) chciałoby się móc uruchomić apkę na hostingu wspóldzielonym. Przykładowo: mam napisany cały core (obsługę uprawnień, stron statycznych itd.). Naparzam apki dedykowane, ale trafia się klient na apkę, która miałby być uruchomiona na współdzielonym. W takiej sytuacji tracę klienta, bo mój soft jest tak wypasiony, że nie pójdzie na jego serwerze. Dla mnie to minus.

2. Aktualizacje. Weź pod uwagę, że aktualizując każdy "zwykły" framework robisz to na własną odpowiedzialność. Chcesz przejść na nowszą wersję to wgrywasz ją sobie lokalnie, nanosisz zmiany, testujesz. Robisz to kiedy chcesz. W przypadku aktualizacji modułu przez hosting (chyba, że sam go aktualizujesz - nie ma problemu) stajesz przed faktem dokonanym "yo, zaktualizowaliśmy Phalcona, sory ale apka nie działa". Co jeśli ktoś z jakiś powodów (pewnie finansowych) musi zostać przy starszej wersji? Ma problem.

Żeby nie było: uważam, że Phalcon to ciekawe narzędzie i na pewno potrafi dać niezłego kopa aplikacji. Dla mnie jednak minusem jest brak uniwersalności.

• nrm lubi to

#24 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 10 luty 2014 - 15:11

Phpion dobrze podsumował moje przemyślenia co do Phalcona :)

#25 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 10 luty 2014 - 15:35

Moje odczucia opieram np. o eksperymenty typu: wrzucam rzeczy pisane np w 1.0.x, na współdzielony (1.2.4) żeby komuś pokazać i ...nic się nie sypie. Tak samo widzę to u siebie na localu - robię aktualizacje i po prostu nie widzę problemów z appkami które mam. Stąd moje autentyczne zdziwienie np tym co piszę @nrm nie pierwszy już raz. Nie twierdze że w ogóle nie ma problemów, ale jestem daleki od stwierdzania: jest słabo.

@phpion - nie wiem czy problemy które opisujesz to są jeszcze problemy programistyczne, bo wszystko rozbija się o kontrolę wersji fw - czytaj: czy jesteśmy skazani na hosting współdzielony. Koszt dla klienta takiego hostingu jest niewiele mniejszy od kosztów dostępności do np chmury gdzie można wrzucić mu wersje której nie będzie się aktualizować i wszystko będzie śmigać - będzie bez problemu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych