Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

[K3.3] Modyfikacja/fork Kohany

137 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 29 październik 2012 - 20:30

Pojawiło się to w innym temacie, ale myślę, że zasługuje na osobny wątek.

Pod adresem https://github.com/Riu/kohana znajduje się kohana w wersji 3.3 zmodyfikowana i tworzona z myślą o obsłudze przestrzeni nazw, oraz w najbliższej przyszłości dostosowania do standardu jakim staje (stało się?) korzystanie z Composera. Obecnie projekt w jest w fazie testowej, chodź jego odpowiednika w 3.2 używam już od dłuższego czasu.

Na chwilę obecną zawiera:
- core kohany 3.3 ze zmodyfikowanymi klasami i wyrzuceniem wszystkich niepotrzebnych plików, dodaniem przestrzeni nazw
- moduły: cache, image, pagination, feed (wydzielony z core)
- moduł database z rozszerzoną funkcjonalnością - pełną obsługą tabel: dodawania, edycja, usuwanie, obsługa kluczy (co devs kohany powinni byli zrobić już dawno temu)

Nad czym pracuje:
- modułami sitemapy, okruszków, tworzenia menu, zaimplementowanie kostache (mustache), profilertoolbar, integracja z analitics (rozszerzone kohana-analitics), riudb, moduł obsługi skórek,

Planowane:
- moduł zaawansowanego tworzenia formularzy
- dokumentacja (chodź de facto wystarczy zrozumieć jak działają przestrzenie i można korzystać z oficjalnej dokumentacji ko), przykłady wykorzystania, podstawowe szablony/kontrolery, obsługa mongodb
- mam sporą kolekcję modułów pisanych dla siebie - pewnie coś tam jeszcze pod drodze dorzucę - np wydzielę fragmenty z Riupressa

Czego nie będę na pewno przerabiał:
- orm, auth

Na dniach na tej wersji i tylko na tej wersji KO pojawi się zaktualizowana wersja Riupressa oraz... Filemon.

Docelowo każdy moduł oraz core mają być dostępne jako paczki instalowane z composera. Na chwilę obecną wszystko będzie w jednym repo na githubie - nie chce mi się bawić w w rozbijanie tego na kilkanaście osobnych repozytoriów.

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#2 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 29 październik 2012 - 22:27

Hmm... Ciekawe czy tylko ja jestem coraz bardziej skłonny z K3.2 przejść na K3.3 by Riu :)

#3 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 29 październik 2012 - 23:24

Ciekawy RioHany to i ja jestem. Jak tylko skończę zaczęte projekty to niestety będę się rozglądał za czymś innym. Wciąż jednak nie wiem za co się zabrać, ZF2, SF2 czy Yii.
Szczęścia w mrokach...

#4 Daredzik

Daredzik

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 308 postów

Napisano 30 październik 2012 - 00:14

jeśli mogę to co wam przeszkadza, czego wam brakuje w ko 3.2.x

mi się dobrze pracuję na niej... i była by to dla mnie udręka przesiadać się na coś innego kolejny raz...

#5 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 30 październik 2012 - 00:26

czego wam brakuje w ko 3.2.x

- PSR-0
- wsparcie dla Composer
- Minion
- łatwiejsze Custom Error Pages

#6 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 30 październik 2012 - 00:50

@rasgan - Riuhana/Riohana - dobre!!!   :D Że też o tym nie pomyślałem ;) Ja z KO będę dalej pracował, oprócz mojej wersji. Cały pozostały na php czas poświęcam na Phalcona i SF2. Ten zestaw klarował się bardzo długo, ale dziś wydaje mi się to najlepsza kombinacja.

@thejw23 - przecież wiesz, że tylko prawdziwi hardcorzy tykają to co programują inni prawdziwi hardcorzy  ;D

@Daredzik - mi nic nie brakowało w ko3.2 bo... sam sobie dopisałem to czego brakowało. To chyba jest największy problem KO. Od razu mi się rzuca: wersje językowe, paginacja, oauth2, obsługa baz, formularze, i jeszcze inne.... to są takie podstawy obecne w innych fw. W KO tego nie ma. Musisz się czasami napocić żeby to ogarnąć, a to już się trochę mija z celem. Dlatego ludzie odchodzą od KO. Tymczasem devi grzebią się w poprawianiu i udziwnianiu, zamiast robić rzecz które naprawdę są potrzebne. Tu też mam fajny przykład: w klasie Request w jednej z metod jest rozdzielenie requestów wewnętrznych i zewnętrznych, wprowadzono to w wersji 3.3 i... oznaczono jako "deprecated in 3.3" (wtf?). Nie podoba mi się polityka poprawiania błędów - która jest polityką ich niepoprawiania. Zobacz sobie ile bugów w 3.2.x - myślisz że te błędy nie zostały powtórzone w 3.3?

Pracę nad swoją wersją zacząłem właśnie z powodu tego że nie chciałem uciekać od KO, ale z drugiej strony rozumiem, że nie można w KO tkwić.

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#7 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 31 październik 2012 - 15:15

Dla leniwych - lista modułów, które do jutra wraz z omówieniem znajdą się na githubie.

https://github.com/Riu/kohana - lista modułów z opisem aktualnych prac.

Już w tej chwili fork ubrany jest w szablon tak aby po ściągnięciu przyjemnie się z nim zapoznawało.

Fork dostał też nazwę Hanariu - chodź na razie adres repo nie będzie się zmieniał.

#8 Daredzik

Daredzik

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 308 postów

Napisano 31 październik 2012 - 15:22

ja mam taki mały offtop... jak zgłosić błąd w kodzie jak repo leży na githubie ??

#9 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 31 październik 2012 - 15:30

https://github.com/Riu/kohana/issues albo tutaj.

#10 Daredzik

Daredzik

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 308 postów

Napisano 31 październik 2012 - 15:32

dzięki, chodziło mi o inne repo... już znalazłem i dałem issue

#11 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 31 październik 2012 - 20:21

Bardzo się cieszę, że chcesz rozwijać Kohanę, a właściwie Hanariu w tym kierunku. Namespace'y powinny być użyte w KO już w wersji 3.0, ale jak widać devom jest nie po drodze. Mam jednak pytanie odnośnie modułu do formularzy. Czy będziesz chciał zrobić coś podobnego do formo czy coś na inny wzór?

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#12 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 31 październik 2012 - 23:09

@zepco - pracuje nad czymś zbliżonym do formo, ale bez ORM. Na pewno kilka opcji generowania: automat na podstawie modelu, automat na podstawie szablonu formularza (model formularza? ...kilka modeli w zależności od akcji), generowanie tradycyjne (deklaracja kolejnych pól), z walidacją oraz obsługą ajaxową (chodzi np o tymczasowe załączniki - wysyłanie przed wysłaniem), obsługą komunikatów błędów, wiadomości "flash", integracją z edytorami, opcjami html5. Jak wiesz z formularzami to jest najbardziej paskudna przeprawa i dlatego na początek ująłem to tylko w planach (chodź sam moduł już testuję). Może w przyszłym tygodniu (chodź to optymistyczne) pokażę jak będzie to wyglądać.

#13 BlackDante

BlackDante

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 13:10

naprawdę zajebista inicjatywa ;) z przyjemnością będę śledził postępy i jak będę miał nieco więcej czasu to jestem chętny do pomocy ;)

#14 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 19:14

A ja chyba zostanę beta testerem, mam mały projekt do zrobienia i zobaczę jak się będzie pracowało. ;)
Rozumiem, że dalszy rozwój będzie polegał na poprawie błędów i niedociągnięć o których nie chcą myśleć twórcy KO i skupiać się będziesz na tworzeniu rozszerzeń, bardziej zintegrowanych, których w tej chwili brakuje?

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#15 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 01 listopad 2012 - 21:15

@Zepco - dokładnie. Nie chce cudować tylko pozbierać do kupy najpotrzebniejsze rzeczy i skupić się na tym by było to dobrze opisane i zwyczajnie użyteczne. Naprawdę nie robię nic nadzwyczajnego ani innowacyjnego - mogę tu rzucić ulubionym tekstem co niektórych z irca "ja tu tylko sprzątam" ;)

#16 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 03 listopad 2012 - 20:14

Riu, szalejesz strasznie z tymi modułami. Oczywiście nie narzekam, bo to dobrze. Tylko nie mogę nadążyć z zapoznaniem się ze wszystkim. :)

-- Zepco --

#17 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 03 listopad 2012 - 20:28

Aktualizacja: dziś kończę podstawową listę modułów (dostępna pod https://github.com/Riu/kohana) więc jeśli ktoś ma jakieś specjalne życzenia - można pisać. Po zrobieniu listy - siadam do dokumentacji i pełnych testów. Z ciekawostek - na liście modułów jest SimpleAuth autorstwa @thejw23 :)
Jutro zaktualizuje listę modułów, które jeszcze zostaną dołożone, a następnie opublikuję pełną rozpiskę związaną z aplikacjami, które będą działały w oparciu o Hanariu, oraz roadmap dla Hanariu - zwłaszcza w kontekście przeniesienie wszystkiego do paczek composera.

@Zepco - na szaleństwo jeszcze będzie czas przy okazji publikowania tego co będzie przy aplikacjach - np instalatory.

#18 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 04 listopad 2012 - 09:29

Ja bym dodał automatyczne wykrywanie środowiska po domenie np. jeśli domena ma dev czy test w nazwie to ustawia się odpowiednie środowisko i ładuje konfig dla niego tj. wyświetlanie błędów, c
ache, database, email itp. przykład w kowolfie.

p.s. moduł do maili by się przydał.
Szczęścia w mrokach...

#19 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 04 listopad 2012 - 09:30

a i coś do tabelek do prezentacji danych np. list postów, komentów itp. w adminie.
Szczęścia w mrokach...

#20 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 04 listopad 2012 - 11:21

@rasgan - z tym wykrywaniem środowiska - to już przy konkretnej apce można - tutaj to za mało abstrakcyjne by było. Podobna sytuacja z tymi listami prezentacji danych chodź tutaj obiecuję pomyśleć, bo widzę sens posiedzenia nad czymś takim. Moduł do wysyłania emaili jest - Sender.

#21 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 06 listopad 2012 - 00:01

W zwiazku z tym, że jak się niektórzy zorientowali dość intesywnie pewne rzeczy się toczą czas na zpowiedzianą wcześniej informacje.

Hanariu

- pierwsze rc Hanariu ukaże się 1 grudnia
- stabline wydanie (przetestowane solidnie i poprawione) - mam nadzieję, że przed końcem roku - zobaczymy
- bibliteka core Hanariu będzie różnić się od obecnego core KO3.3, ale nie będzie miało to znaczenia przy ewentualnej przesiadce z KO na Hanariu
- na chwilę obecną jako biblioteki/moduły w pierwszym rc znajdą się wszystkie obecnie wymienione na liście (praktycznie są gotowe) oraz moduł do tworzenia formularzy i moduł autoryzacji (zintegrowany z już dostepnym modułem oauth2)
- do całości będzie dołączona przykładowa strona internetowe pokazująca możliwości praktyczne wszystkich modulów (oparta na szablonie Twiiter Bootstrap ;) - co również już można sobie zobaczyć)
- Hanariu będzie na licencji BSD (dziedziczy po KO) - modułu/biblioteki trzecie na licencjach określonych przez ich autorów
- nie będzie osobnej strony dla Hanariu, forum, czy innych kanałów informacyjnych - ze względów praktycznych: forum.kohanaphp.pl (dyskusja) oraz github(zgłaszanie błedów).
- wszystkie elementy Hanariu będą znajdować się w oddzielnych repozytoriach (nie tak jak teraz - w jednym) na githubie
- dalszy rozwój Hanariu = dokładanie bibliotek z dokumentacją

Aplikacje oparte o Hanariu

Riupress - platforma publikacyjna,zrobiona pod pisanie bloga programistycznego, dostępna jako moduł.
Filemon - koszyk zakupów (ten co się nie udał 8) ), dostępny jako moduł.
UkeCRM - aplikacja którą napisałem dla siebie dwa lata temu, dość specyficzna, niewielka, służąca do gromadzenia informacji o spotkaniach, klientach, tworzenia raportów, również jako moduł.
Adpress - aplikacja do tworzenia niewielkich systemów reklamowych/banerowych. Obecnie jest de facto przepisywana na Phalcona, ale z racji tego została że napisana na KO 3.2 to też ją dorzucę.
Riudojo - nie tyle aplikacja co moduł wymagany przez każdą z powyższych aplikacji do działania i jednocześnie integrujący powyższe aplikacje w większą spójną całość, z możliwością dokładania następnych.

Planowany termin dla rc w/w - również pierwszy grudnia.

Od 1 grudnia do końca lutego 2013 chciałbym by wszystkie powyższe były w miarę ogarnięte i stabilne.

Nie ma sensu w tym miejscu pisać o bardziej odległych planach czy pomysłach, bo może i takowe są, ale póki co jest co robić i nie ma sensu wybiegać za bardzo do przodu ;)

Edit:
PS: jak coś będzie szybciej niż 1 grudnia (a może tak być) to może znajdę chwilę czasu i podzielę się jeszcze jedną rzeczą.

#22 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 06 listopad 2012 - 08:44

Czy w paczce będą unittesty dla core i czy robiłeś jakieś dla dodatkowych modułów?

#23 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 06 listopad 2012 - 11:10

Czy w paczce będą unittesty dla core i czy robiłeś jakieś dla dodatkowych modułów?

Dla core tak - dla modułów nie.

#24 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 18 listopad 2012 - 11:19

Trochę odświeżę temat.
Riu, jak idą prace, bo szczerze mówiąc jestem mocno zainteresowany Twoim forkiem i mam wobec niego plany?

-- Zepco --

#25 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 18 listopad 2012 - 13:04

@Zepco - tak jak w napisałem - wydanie 1 grudnia - nie będzie ani opóźnienia / zmiany terminu. Po cichu mogę powiedzieć, że za kilka dni pokaże jedną produkcję opartą o Hanariu - będzie to mój osobistyczny blog poświęcony m.in programowaniu (wdrożenie Riupressa). Na razie na Githuba nie wrzucam nic świeżego bo jestem zajęty szukaniem pracy, kończeniem innego projektu i pracą nad modelerem dla RiuDB.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych