Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Moduły społeczności KO.pl

36 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 09:13

Chyba większość kojarzy temat o routingu, gdzie powstał mały offtop
Ja natomiast chciałbym nawiązać do wypowiedzi, którą pozwolę sobie zacytować.

[...]
Mała aktywność to też poniekąd wynik prostoty frameworka i fakt, że z wersji na wersję nie ma już tak drastycznych zmian, każdy kto poznał 3.1 poradzi sobie z 3.2 itp. I zapewne też wynik hermetyczności środowiska tj. każdy sobie coś tam skrobie. KiroCMS, Filemon, Kohana 2.3.4 by PHPion czy inne 'gotowce' nie są dostępne publicznie - gdyby były może więcej osób by się pojawiło na forum. Po prostu o Kohana zostało powiedziane tu już tak dużo, że rozsądny user jest w stanie wyszukać odpowiedzi na większość pytań. Gotowe moduły mogą jednak przyciągnąć osoby, które już K poznały, ale chcą np. pogadać skrypcie, dlaczego takie rozwiązanie, zaproponować zmianę, podesłać dozbudowę itd. Wiem, to chyba trochę takie 'wishful thinking', że wtedy ludzie zaczną się udzielać, ale kto wie, może... :)

Pytanie czy ktoś chciałby brać w tym udział? Utworzylibyśmy na githubie jedno miejsce, gdzie można by było przechowywać efekt naszych prac. Pytanie tylko pod jaką wersję miałyby być moduły, bo wiadomo że jest rozgraniczenie między KO2.x a 3.x.

Mnie osobiście brakuje prostego w obsłudze, ale elastycznego modułu do tworzenia formularzy, coś jak Formo.
Wiem, że może być ciężko, bo każdy ma już coś tam naskrobane i będziemy się różnić wizjami, ale to się może udać.
Wiadomo jak wyszło w przypadku Filemona, ale tam to był nacisk na to by powstał jak najszybciej.

W ogóle warto podejmować tę dyskusję, czy lepiej tworzyć samemu dla siebie w zaciszu?

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#2 Xelos

Xelos

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 11:17

Tu właśnie pojawia się problem, że wiele osób już sobie zmodyfikowała wybraną przez siebie wersję Kohany do własnych potrzeb. Dobrze to widać po liście phpion'a, ja po 2 latach pracy, mógłbym napisać podobnie długą listę z dużą ilością innych zmian.
Dla mnie to zawsze była zaleta Kohany. Otrzymałem solidnej jakość FW z prostym i przejrzystym kodem, o bardzo dobrej wydajności.

Moim zdaniem lepsza mogłaby być dyskusja na forum na temat różnych rozwiązań, z krótkimi pseudokodami, czy opisami samej filozofii. Biorąc za przykład wspomniany system formularzy. Czy np. kierujecie się w stronę prostoty Formo, czy raczej wolicie pisać w stylu Zenda - do bólu elastyczne, z "milionem" klas i interfejsów. A może jeszcze inne rozwiązania.

Osobiście bardzo lubię takie dyskusje i pamiętam, że kiedyś na forum był ciekawy wątek jak programiści rozwiązują kwestie administracji i właściwej strony. Było tam kilka interesujących pomysłów i każdy mógł sobie zobaczyć jak inni rozwiązują takie problemy i wybrać dla siebie najodpowiedniejsze rozwiązanie.

PS jakby ktoś z administracji to czytał, dałoby się powiększyć ilość wątków pojawiających się w RSS? W tej chwili jest tylko 5 ostatnich wpisów, przydałoby się tak minimum z 20 bo czasem łatwo przegapić co ciekawsze tematy.

#3 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 10 czerwiec 2012 - 19:48

Wraz z wydanie PHPion'owej Kohany inni może zaczną publikować kod czy po prostu dyskutować na konkretne tematy, porównywać własne rozwiązania z tym co jest w Kohana 2.3.4.5 itd. Więc może faktycznie jest to dobry moment aby z czymś ruszyć.

Pod jaką wersję? Zdaję sobie sprawę, że K2.3 jest dobra, sprawdzona i stabilna, ale ja głosuję za K3.2 czyli aktualnie najnowszą stabilną, bo dzięki temu wszystkie te moduły jakie ludzie udostępniają dla Kohany będą kompatybilne z tworzonym kodem.

Czy warto podjąć dyskusję? Warto. Może nie tylko PHPion, ale i inne osoby zdecydują się na podzielenie czymś z innymi osobami z forum, pokazanie jakie pomysły mają itp itd. Może na podstawie tego wyjdzie całkiem fajna dyskusja, a kto wie czy nie jakiś wspólny kod, poprawa czyiś rozwiązań albo przeportowanie ciekawych pomysłów PHPiona na K3.2. W każdym razie jest szansa, że coś będzie się działo.

OT:
OMG, ile ja literówek w tamtym wpisie zrobiłem... ;)

#4 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 11 czerwiec 2012 - 17:56

Czy będzie takie miejsce czy nie - jest mi obojętne. Żeby nie było że u mnie kończy się tylko na gadaniu. Jedna z moich wielu zabawek (niezależna od wersji KO).

http://forum.kohanap...pic,2511.0.html

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#5 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 12 czerwiec 2012 - 22:13

Jestem za i chętnie wezmę udział w dyskusji. Obecnie walczę z jakimś solidnym i elastycznym mechanizmem autoryzacji i dostepu.
Szczęścia w mrokach...

#6 ZuyPan

ZuyPan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 171 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 16:34

Również chciałbym wziąć w czymś takim udział. Razem można było by stworzyć dużo bardzo fajnych rzeczy, podzielić się pomysłami i spostrzeżeniami bo jak wiadomo co dwie głowy to nie jedna :) Sugeruję wersję 3.2.

#7 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:32

Jestem za i chętnie wezmę udział w dyskusji. Obecnie walczę z jakimś solidnym i elastycznym mechanizmem autoryzacji i dostepu.

Właśnie siedzę nad portem Sentry z Fuela. Tyle, że zapytania do bazy są robione przez Model_Crud też rodem z Fuela.
Zerknij sobie na http://sentry.cartalyst.com/
Obsługę użytkownika mam, jeszcze grupy zostały i przetestować, bo na pewno będą błędy. Na pewno udostępnię jak będzie skończony.

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#8 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:33

Zapał jest, chętni są, żeby tylko nie skończyło się jak z Filemonem...

#9 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 17:34

Zapał jest, chętni są, żeby tylko nie skończyło się jak z Filemonem...

Z filemonem wyszło tak ze względu na pośpiech, bo moduł był potrzebny na już.

-- Zepco --

#10 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 13 czerwiec 2012 - 22:23

Tutaj mamy czas i tyle. Proponuję zabrać 3.2 i przerobić tak jak robiło się to z 2.3.4. Zacznijmy od najprostszych rzeczy. Messages, default_controller, obsługa róznych skinów stronki to na początek.
Szczęścia w mrokach...

#11 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 09:35

Moduły modułami, ale może warto też pomyśleć o kilku artykułach. PHPion zrobił cenostat - na pewno ma kilka przemyśleń na temat bazy danych i tego jak ją sponfigurować pod takie statystyki jakie ma u sibie. Może przy okacji Webmastat też z czymś miał problemy, coś ciekawego znalazł przy pracy z różnymi API itp itd. Riu lubi ciekawe tematy, zapewne też kilka postów mógłby napisać i podzielić się przemyśleniami.

Chodzi mi o artykuły/posty jak ktoś coś zrobił, a potem można pogadać 'a ja u siebie to...' albo teoretycznie dywagować, że coś da się lepiej, inaczej itp itd.

Może to by wciągnęło w dyskusję osoby, które różne rzeczy robiły, ale na forum się za bardzo nie udzielają. Zapewne początkujący też by nie stali z boku, tylko pytali/dyskutowali 'co i jak'.

Co o czymś takim myślicie?

#12 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 10:17

Nasza Kohana wciąż czeka na redaktorów ;)

#13 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 12:40

Nasza Kohana wciąż czeka na redaktorów ;)

I nie ma problemu jeśli ktoś chce zamieścić tam dobry artykuł, do którego dyskusję można prowadzić na forum.
Co do samego kursu na NK to małymi krokami przerabiam to co było zrobione dla KO2.x i modyfikuję pod KO3.x. Na dniach udostępnię kolejne artykuły po modyfikacjach i będę drążył temat dalej.
Tak mogę trochę pomóc społeczności (tej początkującej), bo nie mam doświadczenia w tworzeniu większych i bardziej różnorodnych aplikacji.
Tym niemniej bardzo chętnię włączę się do dyskusji.

-- Zepco --

#14 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 14:43

Powiedzcie mi jeszcze gdzie moge wrzucać to co mam i czym chcę się podzielic. Dziś wieczorem będę miał default controller i klase messages to tak na poczatek. Pokażę jak ja to robię i możemy podyskutować.
Szczęścia w mrokach...

#15 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 14 czerwiec 2012 - 15:40

Powiedzcie mi jeszcze gdzie moge wrzucać to co mam i czym chcę się podzielic. Dziś wieczorem będę miał default controller i klase messages to tak na poczatek. Pokażę jak ja to robię i możemy podyskutować.

Github.

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#16 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 15 czerwiec 2012 - 08:44

https://github.com/rasgan/KoWolf-3.2.x - efekt wczorajszej pracy po pracy :P

Klassa Messages - bez komentarza
Klasa acl z driverem rbacl - obsługa kontroli dostępu bazowanej o kohanowy system ról
Kontroler Core jako nadrzędny kontroler z którego dziedziczą wszystkie inne

Gdzie umieścić wątek do dyskusji?
Szczęścia w mrokach...

#17 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 15 czerwiec 2012 - 09:16

http://forum.kohanap...ic,2451.0.html  ;) - przecież to Twój wątek

#18 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 18:30

No i jak z tym zapałem? Ktoś, coś, czymś się pochwali?

#19 rasgan

rasgan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 241 postów

Napisano 26 czerwiec 2012 - 22:17

Ja sukcesywnie dodaje na githubie i się chwale wolfem :P
Szczęścia w mrokach...

#20 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 03:18

@rasgan - tak wiem, jeszcze @phpion - fajne rzeczy wrzuca... ale fajnie gdyby było tego więcej. Ja mam trochę zaburzoną perspektywę bo jednak śledzę moduły KO od kiedy jestem na tym forum i nie obraź się, ale jakoś tak mi ciężko gada mi się o kolejnym przykładzie na zrobienie rozszerzenie kontrolera i template, albo czegoś co już ileś tam razy widziałem na githubie. Mi to pasują najbardziej tematy typu - "tego się nie da zrobić! ... co się nie da, jak się nie da?". Coś co mnie zmusza do myślenia. Standardowymi rzeczami jestem po prostu znudzony, nie stanowią dla mnie żadnego wysiłku intelektualnego, a ja wchodzę np na to forum żeby.... odpocząć od często nużącego programowania. Zresztą z tego samego powodu robię też różne rzecz w js czy pythonie. Jak nie ma wyzwań - oczywiście w zdrowej proporcji to standardowych i powtarzalnie nudnych linijek kodu - to można poczuć znużenie robotą ;)

@mck - jak ogarniecie NK to ja mogę z chęcią napisać tam o kilku wyzwaniach (co samo w sobie będzie wyzwaniem ;)) bo tak jak słusznie @thejw23 zauważył lubię ciekawe tematy (i kilka naprawdę ciekawych robiłem).

#21 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 06:37

@rasgan - tak wiem, jeszcze @phpion - fajne rzeczy wrzuca... ale fajnie gdyby było tego więcej.

Fajniej by się wrzucało gdyby był większy odzew na wrzucane rzeczy ;) To tak na marginesie. W tym tygodniu planuję skończyć "generator" admina. Będzie on bazował na module formularzy i tabeli. Nie będzie to typowy generator znany z innych frameworków (Symfony czy Yii), nie będzie generował żadnych plików. Po prostu będzie bazowy kontroler, który będzie się rozszerzało poprzez definicję kolumn tabeli oraz pól formularza. Coś podobnego robiłem w pracy i sprawdziło się nawet nieźle. Nie mam niestety dostępu do tamtego rozwiązania, ale może to i dobrze - przynajmniej nie będę się na nim wzorował, a stworzę coś zupełnie innego eliminując część niedogodności z tamtego.
Notifero - Technologie Informatyczne | Warsztat: Kohana 3.x/2.x + PostgreSQL/MySQL | Programista Kohana

#22 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 12:33

@phpion.... no nie :D ...Ty też? Hehe... to jakaś zbiorowa mania generowania;) Będę czekał w takim razie na ten moduł bo ja planowałem coś takiego dla RiuDB zrobić, przy czym u mnie miał się generować plik `schema` dla na podstawie którego z kolei działałby cały CRUD po stronie admina i formularze. Może namówię @chmiello żeby pokazał też swoją zabawkę bo on też kombinuje z takim generowaniem na podstawie bazy tylko nie wiem jak u niego to działa.

#23 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 12:45

Moja zabawka to nie będzie typowy generator, raczej konfigurator. Dla każdej tabeli będzie trzeba stworzyć ręcznie osobny kontroler dziedziczący po głównym. Dzięki temu część metod będzie już gotowych, a część będzie trzeba/można dowolnie rozpisać. Osobiście jestem przeciwny typowym generatorom, które samodzielnie tworzą kod. Jeśli coś nam w nim nie pasuje to trzeba albo grzebać w samym generatorze, albo zmieniać w każdej wygenerowanej paczce. Wolę robić extendsa od takiego "kontrolera generatora".
Notifero - Technologie Informatyczne | Warsztat: Kohana 3.x/2.x + PostgreSQL/MySQL | Programista Kohana

#24 chmiello

chmiello

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów

Napisano 27 czerwiec 2012 - 16:00

Bardzo fajny pomysł z tym tematem.

@riu - generowanie jest fajne, bo ... jest fajne. Przyspiesza prace. Za kilka dni powinna być gotowa wersja pre-alfa (zawierająca dużo za dużo kodu i dziwnych rzeczy). Ja wzorowałem (a raczej próbowałem wzorować się) na Django, który bardzo mi się spodobał, ale jako że niezbyt miałem czas na zabawy z pythonem (maturę i egzamin zawodowy w tym roku miałem) postanowiłem zrobić sobie coś takiego w php.

Jak to działa ?

każdy moduł to plik konfiguracyjny zawierający informacje o poszczególnych tabelach, relacjach, prawach dostępu, nazwach pól w tabeli, typach pól (na razie dostępnych jest kilka typów - text, longtext, select, relation - takie były mi potrzebne do konkretnego projektu, w przyszłości zrobię inne pola), opcjach wyświetlania listy, opcjach wyświetlanych przy danym elemencie (edycja, podgląd, usunięcie)

następnie mamy podstawowy kontroler "administracja" w którym są akcje odpowiedzialne za dodawanie nowych elementów, edycję już istniejących, generowanie listy elementów w tabeli danego modułu, podglądu etc.

kontroler odwołuje się do klasy, w której zdefiniowane są funkcje odpowiedzialne za przetworzenie plików konfiguracyjnych, pobranie danych z bazy MySQL i wygenerowanie konkretnego modułu.

Standardowe klasy można nadpisywać - czyli jak mamy np moduł pages, w nim tabele page i chcemy żeby zapis elementu z tego modułu był realizowany w inny sposób niż standardowo to wystarczy w specjalnym kontrolerze dopisać rozszerzenie (np. action_pages_page_save) i już system sam sobie znajdzie potrzebne rzeczy. tak samo z widokami poszczególnych akcji.

mógłbym jeszcze pisać dużo, postaram się jak najszybciej to gdzieś wrzucić i się pochwalić.
"Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz pracował"

#25 nediam

nediam

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 238 postów

Napisano 28 czerwiec 2012 - 10:59

Tez mam generatorek ;] Ja to robie tak, że projektuje sobie baze w jakimś zmyślnym edytorze graficznym, z niego generuje sobie DDL'ki następnie odpalam mój generatorek i powstają mi controlery (CRUD), modele i widoki. W modelach generują mi się walidatory na podstawie typów pól i ewentualnie nazw :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych