Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Sprzedaż CMS-a napisanego na Fuel PHP

11 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 pronigo

pronigo

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 17:51

Jestem w trakcie projektowania i wyboru frameworka na którym chcę zbudować komercyjny system CMS dla pewnej dość wąskiej grupy docelowej. Czy jeżeli napiszę go w oparciu o Fuel PHP a następnie sprzedawał to czy nie naruszę licencji frameworka?

#2 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 18:05

http://docs.fuelphp.com/license.html

Możesz pisać i sprzedawać, zachowując informacje w źródle fw o autorach.

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#3 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 18:06

Fuel korzysta z licencji X11 (powszechnie znanej jako MIT), więc możesz spokojnie sprzedawać. Jedynym warunkiem jest pozostawienie informacji o licencji i autorze/autorach, czyli nie masz prawa usuwać tych informacji z plików samego Fuela.

#4 lorak110786

lorak110786

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 172 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 21:11

A jak to się ma, jeśli dystrybuowałbym zaszyfrowane (za pomocą np. IonCube) pliki? Wtedy informacji o autorach nigdzie nie będzie:/

#5 Daredzik

Daredzik

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 308 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 22:03

w oddzielnym pliku readme badz license nie zakodowanym

#6 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 22:30

Plików samego Fuela raczej nie powinieneś szyfrować.

#7 Zepco

Zepco

Senior Mastah

• Moderator
  • 1583 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 22:59

A co w przypadku gdy "Core" zostaje bardziej lub mniej zmodyfikowany? Wiem, wiem tej części nie powinno się ruszać, ale czasem zachodzi taka potrzeba (tak jak w przypadku KO2.3.4 gdzie nie ma już wsparcia).

OŚWIADCZENIE: Ja, niżej podpisany, świadomy wszystkich konsekwencji tego posta postanawiam go dopuścić do użytku publicznego, albowiem bo gdyż aczkolwiek uważam, że nie wyrządzi on (znaczy: post) krzywdy nikomu innemu niźli mnie samemu (czyli autorowi posta).
-- Zepco --

#8 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 23:10

Oj to już ciężko powiedzieć... IMO zmodyfikowaną część powinno dać się zaszyfrować, ale wypadałoby zapytać fachowców.

#9 ZuyPan

ZuyPan

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 171 postów

Napisano 11 styczeń 2012 - 23:29

Wybaczcie, że wkopię się w temat, ale to ma związek z licencją i zasadami korzystania z fw. Mam większy projekt i podczas jego realizacji przewaliłem tak naprawdę większość kodu frameworka (tak wiem, nie ruszamy folderu core). Po jakimś czasie zorientowałem się, że obecny system ma mało wspólnego ze swoim oryginałem i wpadłem na pomysł aby niejako zmienić nazwę całego systemu na coś swojego. Można powiedzieć, że przeprojektowałem fw po swojemu i korzystałem z jego klas jako podstaw dla mojego nowego fw. Czy takie coś jest sprzeczne z licencją? Zwłaszcza, że jeśli już zmienię te nazwę to chciałbym odpowiednio okomentować kod (nic nie stoi na przeszkodzie abym wspomniał, że całość została oparta o podstawy danego frameworka, ale został on tak przemeblowany, że to już prawie mój kod). W sumie i kohana i fuel wyszły z CI i jakoś nikt nie robi szumu.

#10 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 00:39

wyszły ale nie mają grama jego kodu, to coś innego. a jak pierwsza kohana zwana wtedy blueflame trochę miała to były dymy i o kod i o nazwę (nazwiązanie do logo CI).

#11 Vokiel

Vokiel

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 182 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 10:06

(...) use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense, and/or sell copies of the Software

Licencja pozwala przecież na modyfikacje kodu, publikację, sprzedaż itd. Jeśli więc jakaś część oryginalnego kodu zostanie, to dane autorów też powinny zostać. Właściwie jedynym warunkiem jest zachowanie danych autorów.
"It's in our hands... It always was..."

#12 mck

mck

Jestę Blogerę

• Admin
  • 1544 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 10:43

^ I informacji o licencji.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych