Clicky

Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Kohana - zmiany, zmiany, zmiany

41 odpowiedzi w tym temacie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź

#1 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 18:12

Shadowhand:
"Using Kohana v3.x instead of v2.4 is highly recommended, as there is no assurance that v2.x will be continued, although it is possible that it would be forked into a new project."

Zombor to dementuje, dodajac jednak:
- it's true 2.4 will likely be the last 2.x "kohana" version. if 2.4 is even called kohana at all.
- then what, 2.5 will be forked ?
- yes. it's not decided yet if 2.4 will be.

Panowie. cos sie konczy... cos sie zaczyna :)

#2 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 18:27

Hmm.. czyli co? Polski support Kohany podzieli się? W ko3 siedzi niewielu - a reszta do nowego?

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#3 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 18:48

moje zdanie jest takie.
2.4 jesli wyjdzie, to wyjdzie na zasadzie: kurcze, mamy caly framework gotowy, prawie cala dokumentacje... wydamy, niech ludzie maja. a potem nikt nie bedzie sie tym interesowal zbytnio. bardzo sie zdziwie jesli wyjdzie 2.5 pod jakakolwiek nazwa.
ludzie przechodza sukcesywnie na 3.0 albo sami przerabiaja 2.3.4 na wlasne potrzeby. malo kto tak na prawde czeka na 2.4 aby zaczac go uzywac. Zombor siedzi w ruby, a na dodatek ostatnio zaczal uzywac K3.x w pracy.
kazdy komu 3.x sie nie podoba ma swoje 2.3.4, albo z modulami, albo przerobione i na tym sobie klepie, nie czuje jakiejs bardzo silnej potrzeby naglej przesiadki na 2.4. jak wyjdzie to ok, moze czesc zmian sie portnie do wlasnej kohany. jak nie, to nikt plakac strasznie nie bedzie.
czyli wydaje sie, ze nie ma odwrotu. wlasna kohanka albo 3.x - czas na przesiadke?

#4 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 21:10

Jeden minus to to, że 2.4 opóźnia start nowej głównej .. może z lepszą promocją i fajną dokumentacją 3.0 będzie przyjemne. Sam chyba nowy projekt zrobię na 3.0 ... chociaż to może być większa sprawa, więc nie wiem, czy jednak ostatecznie nie zostanę na 2.3.4 ...
Na 3.0 już powoli budzi się Formo ... jeszcze Simple_Auth i w zasadzie można działać ... jest też sporo ciekawych modułów ... ehh sam nie wiem :/

#5 BlueMan

BlueMan

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 71 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 21:43

Jeden minus to to, że 2.4 opóźnia start nowej głównej .. może z lepszą promocją i fajną dokumentacją 3.0 będzie przyjemne.

Dokładnie.

KO3 szybko pozyska coderów - jak pojawi się na str.głównej, wraz z dokumentacją.

Nie wszystko złoto co się kompiluje.

#6 phpion

phpion

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 774 postów

Napisano 14 kwiecień 2010 - 07:15

Popieram ~thejwa. Sam aktualnie wybrałem opcję modyfikacji 2.3.4. Ta wersja ma wszystko czego potrzebuję, nie odrzuca mnie strukturą katalogów jak K3, znam ją. To co mi przeszkadza/czego mimo wszystko mi brakuje dopisuję sobie we własnym zakresie. Zdecydowałem się na bezpośrednią ingerencję w źródła po tym gdy było jasne, że po 2.3.4 wyjdzie 2.4, która będzie miała pewne naleciałości z 3, które akurat nie do końca mi odpowiadają, wobec czego i tak bym pozostał przy 2.3.4.
Notifero - Technologie Informatyczne | Warsztat: Kohana 3.x/2.x + PostgreSQL/MySQL | Programista Kohana

#7 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 10:46

i wszystko jasne:

- bedzie oficjalne wydanie 2.4
- bedzie mialo roczny support
- a pozniej bedzie oficjalny shutdown 2.x

#8 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 10:53

Czyli nowy projekt robię od razu na 3.x nie bawiąc się w 2.4 ... no nic, trochę mi to dłużej zajmie, bo pewnie trochę się pozmieniało, ale cóż zrobić ...

Do tych co się przesiedli - dużo pomaga "znajomość" 2.x, czy może jest to nauka prawie od początku?

#9 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 13:10

ja chyba tez tak zrobie :/
na pewno dam powazna szanse K3. simple auth juz przepisalem, w wolnej chwili zrobie jakas strone testowa i zobaczymy.
nie ma problemu, aby pozostac na 2.3 czy 2.4 ale brak supportu... fajnie jak ktos za nas cos doda, poprawi, ulepszy... ;)

#10 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 13:14

miejmy tylko nadzieję, że twórcy Kohany w końcu się ogarną i przestaną wprowadzać drastyczne zmiany ot tak - co chwila ...
Niech seria 3.x się rozwija, ale niech nie wymusza od razu zmiany przyzwyczajeń, stylu kodowania itp.

#11 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 14:04

3.0 to nowy framework z nowymi pomyslami - czesc sie sprawdzila, czesc nie, w 3.1 beda poprawiali to co nie wypalilo i od tego momentu powinno byc stabilnie. do czasu wydania 4.0 ;) SH lubi zmiany i tyle. cos w tym jest - woli wprowadzic nowosci niz leciec na starym kodzie tylko dla zgodnosci. 2.3 jest stabilne, wiec to nie tak, ze zostawil ludzi z frameworkiem zrobionym tylko do polowy. a 2.4 ma troche rzeczy ktore warto sobie przeniesc do wlasnych wersji 2.3, rozne poprawki, nowy QB itd. przez rok na pewno 2.4 jeszcze troche ulepsza, wyprostuja.
zmiana kodowania powinna byc tylko przy zaczynaniu pracy z v3, pozniej nie spodziewam sie jakis drastycznych zmian. ale kto wie, SH lubi zaskoczyc ludzi...

#12 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 14:22

Teraz niech się ktoś z pracujących na KO3 wypowie jak bardzo przydała się ta znajomość 2.x ... bo nauka od początku ... hmm, nie wiem czy mam czas ... wtedy też można myśleć o innym FW, ale chyba żaden nie ma innego tak lekkiego i szybkiego ... (jest? Yii? inny?)

#13 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 15:03

nie jest tak zle - ogolne zasady sa podobne. kwestia zalapania nowego routingu (nie tyle samo dawne routers.php co ogolnie nowej logiki w aplikacji) i tego co on daje. na pewno duzo latwiej skoczyc z v2 na v3 niz od poczatku uczyc sie innego FW.

#14 Riu

Riu

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 15:08

Barat - zupełnie się nie przejmuj przejściem - jest po pierwsze łatwo, po drugie - znacznie przyjemniej się pracuje na v3. Było już stwierdzone - 3.1 wprowadza sporo zmian, ale naprawdę nie będą one miały jakiegoś ogromnego wpływu na stabilność, bo już teraz jest stabilnie. To że ktoś coś musi sobie dopisać, zmienić, etc... no tak zawsze było i będzie - czy w k2 czy w k3 - wsio ryba.

Debian/Ubuntu + Kohana/Hanariu/Phalcon + MongoDB/MySQL + HTML5/CSS3 + Node.js/jQuery + CEO Sport Magazyn/CEO Hanariu

#15 Maciek

Maciek

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 15:32

Ciężko odpowiedzieć za kogoś bo każdy z nas jest inny.

Na początek jednak polecam przejrzeć sławną już wiki KO3.

Jeśli tematy:
- http://kerkness.ca/w...se_a_controller
- http://kerkness.ca/w..._and_use_a_view
- http://kerkness.ca/w..._data_to_a_view
- http://kerkness.ca/w...:routing_basics
Cię skutecznie nie odstraszą (a nie powinny odstraszyć kogoś kto choć niewiele zna KO2) to nie powinieneś mieć większych problemów z przesiadką.

Mi najwięcej czasu zajęło przejście na nowy routing ale po kilku przykładach odkryłem wiele jego zalet.

Tak czy siak, nie patrz na to co mówią inni - spróbuj sam stworzyć prostego bloga czy temu podobną aplikację pod KO3. Wtedy tak naprawdę się przekonasz ... Ja ze swojej strony gorąco polecam KO3.

#16 thejw23

thejw23

Senior Mastah

• Webmastahy
  • PipPipPip
  • 824 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 16:08

dla znajacych v2 chyba najlatwiej zaczac od odpalenia gotowych stron opartych na v3, a jest ich kilka. SH ma swoje wingsc, ktos inny ma kohanajobs, jest tez robiony cms na v3 - nic tylko brac i patrzec jak to wszystko dziala, czym sie od v2 rozni.

#17 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 16:52

co do zmian...

Dołączona grafika

Ciekawe, czy to tylko przeniesienie, czy może już nowa strona :)

#18 tomekby

tomekby

Początkujący

• Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 17:08

@barat - już nowa :)

#19 jedre

jedre

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 464 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 17:27

Z redirectem na http://kohanaframework.org/

#20 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 17:33

dla czego ten lay? Gdzieś był taki fajny - ze sliderem na głównej ... jakiś taki dziwny testowy adres był ... jeszcze tam dziś byłem i ni w ząb nie pamiętam adresu ... to co jest na kohanaframework.org jest IMO brzydkie :/

#21 nrm

nrm

webmastah

• Admin
  • 1106 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 17:37

Nie liczyłbym nigdy na stabilizację mając takiego "Benevolent Dictator For Life" w projekcie ;)

#22 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 18:09

hmm ... jedna domena (.com) już się chyba zapropagowała ... ale teraz kohanaframework.org jest unavalable ... możliwe, że zdejmują ten brzydki layout i wstawiają ten lepszy ;)

Forum już stoi

Strona też - nadal brzydka :(

Znalazłem - o to mi chodziło:
http://www.iitechs.com/kohanaphp.com/

#23 airborn

airborn

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 142 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 18:47

odnośnie tego drugiego layputu http://forum.kohanaf...&page=1#Item_39 i kolejne

#24 nediam

nediam

Młodszy Mastah

• Użytkownik
  • PipPip
  • 238 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 19:13

Jednego mi brakuje w K3, mieli to poprawić w 3.1 ale zrezygnowali ;(
Mianowicie starego dobrego i18n... Chyba trzeba będzie usiąść i dostosować sobie ten z K2 do K3  ::)

#25 barat

barat

Senior Mastah

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 27 kwiecień 2010 - 19:29

czyli na razie będzie ta strona ... ale sprawdziłem Yii, Symfony, Cake, CI, Zend ... i Kohana wcale nie wypada najgorzej - mniej więcej w środku ;)
Ale trochę szkoda, że zamienili biedną stronę ... na biedną stronę ... jak pech to pech ... do tego nie mogę ustabilizować procka na 4GHz przy napięciu poniżej 1.4V ... :|

PS. Tak sobie rzuciłem na te 4 linki podane wyżej i ... faktycznie nowa Kohana wcale nie będzie taka ciężka ... czytając już w głowie miałem jakieś tam pomysły i chciałem wypróbować ;) W sumie nawet się jednak cieszę, że w pracy będzie coś nowego.

Jedno mnie tylko gryzie ... nowa strona miała być jak powstaną wszystkie dokumentacje i będą "pikne" a tu ... do v3 dostajemy to samo co w module, do 2.4 nie ma w zasadzie nic, a do 2.3.4 to co było (tu akurat zrozumiałe) ... wtf? :|
Po prostu stwierdzam, że na razie na tej stronie NIC NIE MA - pomijam już ten nieszczęsny wygląd ...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych